دوره جامع icdl  یک و دو

icdl

ICDL چیست ؟؟؟

یک گواهی نامه بین المللی است که توانایی دارندگان این گواهی نامه را در مهارت های کامپیوتری، تأیید می کند. یکی از ملزومات زندگی در عصر تکنولوژی و فن‌آوری، دانش کاربری کامپیوتر می‌باشد. می‌توان گفت  که این دانش پیش نیاز احراز اکثر مشاغل و نیاز عمده‌ی آموزشی دانشجویان و نیز سایر کاربران و علاقه‌مندان کامپیوتر است.

  • Icdl دو دوره آموزشی دارد که سه مهارت اولیه را در icdl درجه دو ، و چهار مهارت دیگررا در icdl درجه یک آموزش داده می شود.

تنظيم مكاتبات، مقالات اداري، بدون آشنايي با نرم افزارهاي واژه پرداز كاري سخت  مي باشد، همين طور تهيه گزارشات مالي بدون استفاده از نرم افزار صفحات گسترده كه نمونه پركاربرد آن اكسل مي باشد كاري طاقت فرسا خواهد بود و همينطور نگهداري بانك اطلاعات شركت ها و ادارات بدون به كارگيري نرم افزارهاي مديريت داده ها تقريباً غيرممكن مي باشد.

 امروز با علوم رايانه، اهميت يادگيري و كاربرد اين علوم به وضوح روشن مي شود. 

معرفي ICDL:

تعريف گواهي نامه بين المللي ICDL چيست؟

( International Computer Driving License  (ICDL

يك گواهينامه بين المللي است كه توانايي دارندگان اين گواهي نامه را، در مهارتهاي كامپيوتري تائيد مي كند.

اهداف اين گواهينامه عبارتند از:

  • 1- ارتقاي سطح توانائيها در IT
  • 2- ارتقاي سطح كارايي در شركتها
  • 3- ايجاد توانايي در كارفرمايان براي سرمايه گذاري موثر در IT
  • 4- تضمين استفاده بهينه از حداكثر مهارت و توانايي كارمندان در محيط كار

  تاريخچه ICDL :

 گواهينامه بين المللي رايانه (ICDL) برنامه آموزشي مي باشد كه از سال 1997 و از سوي بنياد اروپايي هدايت مي شود. بطور كلي مدرك ICDL به عنوان يك مدرك بين المللي فناوري اطلاعات و ارتباطات شناخته مي شود. و همچنين مدرك فوق از طرف سازمان هاي دولتي، انجمن هاي انفورماتيكي و شركت هاي تجاري شناخته و پشتيباني مي شود.

برنامه ICDL شامل 7 مهارت تئوري و عملي مي باشد كه براي گرفتن مدرك نهايي نياز به موفقيت دردوره ها مي باشد:

1- مفاهيم اوليه در فناوري اطلاعات

در اين مهارت داوطلبان مفهومي كلي از فناوري اطلاعات و كار با نرم افزار و سخت افزار رايانه را یاد خواهند گرفت.

2-مقدمه اي بر Windows – استفاده و مديريت فايل ها

    داوطلبان مي بايست امكان استفاده از رايانه را فراگيرند و بتوانند تنظيمات اصلي دلخواه خود را در ويندوز انجام دهند. لازم است كار و مديريت  فايل هاي رايانه اي از جمله كپي، حذف و …. را بتوانند به راحتي انجام دهند. مفهوم ويروس را بدانند وآگاهي هاي لازم را مقابل با ويروس زدائي داشته باشند.

3-  واژه پردازي، مقدمه اي بر Word مايكروسافت

    داوطلبان بايد مفهوم برنامه هاي پردازش متن (Word) را بدانند و  كاربرد روزانه آن را (ايجاد، ويرايش، قالب بندي، جدول بندي، كار با تصاوير و….) فرا گيرند.

 4- صفحه گسترده ها ( مقدمه اي بر صفحات گسترده EXCEL مايكروسافت)

    داوطلبان بايد مفهوم برنامه هاي صفحه گسترده  (Excel) را بدانند و همچنين كاربرد روزانه آن را ( ايجاد، ويرايش، قالب بندي، جدول بندي وفرمول نویسی و…) فرا گيرند.

5- پايگاه داده ( مقدمه اي بر Access مايكروسافت)

    در اين مهارت داوطلبان بايد مفهوم پايگاه داده در رايانه را متوجه شوند و همچنين بتوانند در حالت مقدماتي جداول پايگاه داده اي با پرس و جوهاي مقدماتي را ايجاد و ويرايش كنند.

6- ارائه مطالب ( Power Point)

    داوطلبان بايد بتوانند از ابزارهاي ارائه مطلب رايانه به خصوص نرم افزار ( Power Point) به خوبي استفاده نمايند. كه امكان ايجاد اسلايدها و ويرايش و قالب بندي متون و تصاوير را داشته باشند. 

7- اطلاعات و ارتباطات ( خدمات اطلاعاتي شبكه – اينترنت و پست الكترونيك)

در اين مهارت داوطلبان بايد با مفهوم كلي اينترنت و جستجوهاي اينترنتي را انجام دهند. در ضمن كار با پست الكترونيك را فراگيرند تا بتوانند به راحتي به ارسال و دريافت نامه هاي الكترونيك بپردازند.

لازم به ذکر است که بعد گذراندن این دوره‌ی جامع آموزشی، فراگیر موفق به استفاده‌ی کاربردی سیستم عامل (نصب ویندوز، نصب و حذف نرم افزار، مدیریت فایل‌ها و …) و استفاده ازاینترنت و جستجو، تحقیق ، ارسال و دریافت ایمیل می‌گردد. همچنین با آشنایی کامل با مجموعه‌ی نرم افزارهای اداری شرکت مایکروسافت امکان ایجاد و مدیریت اسناد و امکان ساماندهی امور مالی که نیاز اولیه یک مجموعه اداری می‌باشد، برای فراگیر فراهم می‌گردد.

  • آینده شغلی:

پس از پایان این دوره هنرجو می‌تواند به عنوان  منشی و یا کارمند اداری جذب بازار کار شود. همچنین داشتن مدرک مهارت های هفت گانه ICDL، حتی برای احراز شغل های تخصصی نیز یک امتیاز مثبت محسوب می گردد.

گواهینامه ICDL

  برخی از مهارت های ICDL توضیح داده می شود :

ارائه مطالب (PowePoint)

پاور پوینت نرم افزاری ساده و کارآمد برای ساخت برنامه های چندرسانه ای کوچک (مانند کاتالوگهای الکترونیکی و برنامه های اطلاع رسانی ساده) است. معمولاً بیشترین مورد استفاده از پاور پوینت در مورد ساخت سیستم تصویری قابل نمایش در سمینارها و جلسات مهم می باشد.

صفحه گسترده (Excel)

در نرم افزار اکسل با استفاده از جدولی متشکل از ردیف‌ها و ستون‌ها می‌توان، داده‌ها و اطلاعات را سازماندهی و به انجام محاسبات پرداخت. 

بانک های اطلاعاتی (Access Databases)

اکسس یکی از اجزای مایکروسافت آفیس است که برای ایجاد پایگاه داده‌های رابطه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.