اتوکد

اتوکد

معرفی نرم افزار اتوکد – AutoCAD

نرم افزار اتوکد ( AutoCAD ) نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود و یک برنامه تجاری برای طراحی با کمک کامپیوتر ( CAD ) به صورت دو بعدی و سه بعدی و نقشه کشی است. 

نرم افزار اتوکد که توسط شرکت Autodesk تولید و پخش شده است در ابتدا در دسامبر سال ۱۹۸۲ عرضه شد.

نرم افزار اتوکد در دامنه وسیعی از صنایع توسط معماران، مدیران پروژه، مهندسان، طراحان گرافیکی و دیگر افراد مورد استفاده قرار می گیرد. نرم‌افزار اتوکد با توجه به قابلیتهای بالا و امکانات فراوانی که در اختیار کاربر قرار می دهد به عنوان نرم افزار استاندارد در غالب رشته های مهندسی نظیر معماری، عمران، مکانیک، نقشه برداری، معدن و . . . جهت انجام ترسیمات بکار برده می شود. آشنایی با این نرم افزار برای کسانی که به نحوی قصد فعالیت در زمینه های مهندسی را دارند، الزامی است.

تاریخچه

نرم افزار اتوکد برگرفته از برنامه ای بود که در سال ۱۹۷۷ آغاز شد و در سال ۱۹۷۹ با عنوان Interact CAD عرضه شد. در اسناد اولیه شرکت اتودسک به این برنامه MicroCAD هم اطلاق شده بود و پیش از تاسیس شرکت Autodesk (در آن زمان Marinchip Software Partners نام داشت) توسط یکی از موسسان آن به نام مایک ریدل نوشته شده بود.

اولین نسخه از نرم افزار اتوکد توسط شرکت Autodesk در سال ۱۹۷۷ در نمایشگاه Comdex نمایش داده شده و در دسامبر همان سال عرضه شد. نسخه ۲۰۱۶ این نرم افزار، سی مین نسخه اصلی نرم افزار اتوکد برای سیستم عامل Windows است. نسخه ۲۰۱۴ این نرم افزار، چهارمین نسخه متوالی برای سیستم عامل Mac می باشد.

و این نرم افزار پیشرفته و کاربردی معمولا در سه دوره مجزا زمینه یادگیری این نرم افزار را برای هنرجویان فراهم شده است که این سه دوره عبارتند از:

الف – اتوکد سطح 1 (عمومی)

هدف این دوره آشنا کردن هنرجویان با اصول و مقدمات ترسیم به کمک نرم افزار اتوکد است. پس از پایان دوره هنرجویان می توانند ترسیمات دو بعدی خود را بصورت کامل انجام داده و آن‌ها را ویرایش، اندازه گذاری و آماده ارایه نمایند. این دوره می تواند برای تمام کسانی که با نقشه کشی سروکار دارند مفید واقع شود. آشنایی با ظاهر نرم افزار، اجرای دستورات، مختصات دهی، دستورات ترسیم و ویرایش ساده، هاشور و . . . از مباحث مطرح شده در این دوره است. این دوره به عنوان پیش نیاز دوره های بعدی یعنی اتوکد سطح 2 و اتوکد سه بعدی محسوب می گردد.

ب – اتوکد سطح 2 (معماری)

دوره آموزش سطح 2 اتوکد برای افرادی طراحی شده است که بصورت دایم و جهت انجام پروژه های بزرگ با اتوکد سروکار دارند. در این دوره هنرجویان با تکنیکهای پیشرفته و سیستمهای مدیریت ترسیم و ارایه در اتوکد آشنا شده و می توانند پروژه های بزرگ را مدیریت نموده و از عهده ترسیم های خاص و سنگین برآیند. در طول دوره هنرجویان با نکات ریز و دستورات خاص آشنا شده و نقش آن‌ها را در مدیریت ترسیمات درک خواهند نمود. از نمونه مباحثی که در این دوره مطرح می‌شود می توان به نکات پیشرفته مربوط به بلوکها، چند خطی ها، شیت بندی و تنظیمات فضای کاغذ، استفاده از فایلهای تصویری و سایر ارجاعها در اتوکد اشاره نمود.

ج – اتوکد سه بعدی (معماری)

قابلیت های جدید و پیشرفته اضافه شده به نسخه های اخیر اتوکد، آن را به یکی از مناسب ترین نرم افزارهای مدل سازی معماری تبدیل کرده است. در این دوره هنرجویان با دستگاههای مختصاتی سه بعدی آشنا شده و نهایتاً به کمک ابزارهای ویرایش و کنترل اشیاء سه بعدی می توانند هر نوع شیی یا ترسیمی را بصورت سه بعدی مدل سازی و ارایه نمایند.این دوره می تواند برای افرادی نظیر معماران، طراحان صنعتی و . . . که در انجام امور حرفه ای نیازمند تجسم سه بعدی قوی و دقیق هستند، بسیار مفید واقع شود.

 

نرم افزاراتوکد

نرم افزاراتوکد

*با ما همراه باشید تا حرفه ای شوید *